V našem vrtcu dajemo pomembno mesto kulturi in umetnosti, še posebej v mesecu februarju, ko praznujemo največji slovenski kulturni praznik – Prešernov dan. Obeležili smo ga preko raznolikih dejavnosti iz različnih področij nacionalnega dokumenta Kurikuluma za vrtce, ki je strokovna podlaga za vzgojno – izobraževalno delo v Zasebnem vrtcu Viljem Julijan. Otroci so spoznali veliko zanimivega o življenju Franceta Prešerna, ki je imel zelo rad otroke. Naši otroci zdaj vedo, zakaj so ga klicali “dr. Fig, dr. Fig”, in da so bili ravno otroci tisti, ki so pod mestno lipo prvi slišali čudovito pesem Zdravljica. Niso je razumeli, vendar so vedeli, da je nekaj posebnega, saj je bil nekaj posebnega tudi mož, ki je otrokom bral svoje pesmi in delil fige.
Otroci so v vrtcu obiskali tudi “gledališče Kamišibaj”, kjer so si ogledali predstavo o Prešernu in spoznavali gledališko umetnost ter primerno vedenje kot obiskovalci gledališča. V okviru državljanske vzgoje pa so spoznavali državne simbole in znamenitosti Slovenije. Ob radostnem in ustvarjalnem vzdušju ob pripravljenih dejavnostih smo vsi, tako otroci kot vzgojiteljice, občutili ponos in spoštovanje do našega največjega slovenskega pesnika, naše prelepe domovine Slovenije, naše kulture in umetnosti, ki nas vse bogati.